Pred Vama je LI. katalog muzejskih zbirki pod nazivom Karte vojnogeografskih instituta u Hrvatskom povijesnom muzeju. Izradi e-kataloga Kartografske zbirke prionulo se, među ostalim, i radi specifičnih uvjeta rada koji su obilježili 2020. godinu – pandemija uzrokovana virusom COVID-19 te potres koji je u ožujku 2020. godine oštetio palaču Hrvatskoga povijesnog muzeja – što je rezultiralo nedostupnošću muzeja javnosti. S obzirom na navedene uzroke te poslanje i djelovanje muzeja koje je, među ostalim, usmjereno na programe digitalizacije, katalog Karte vojnogeografskih instituta u Hrvatskom povijesnom muzeju prvi je katalog muzejskih zbirki, specijalizirano izdanje Hrvatskoga povijesnog muzeja, u e-obliku.
Cilj je e-kataloga postupkom digitalizacije i stručnom obradom prezentirati topografske i tematske karte te planove i atlase u izdanju dvaju vojnogeografskih instituta, u Beču i Beogradu, kao vrijedne povijesne izvore. Ovakav tip kartografske građe različite provenijencije čini veći dio fundusa Kartografske zbirke, koja do sada nije izlagana niti objavljivana. Topografske karte iz fundusa slabo su poznate znanstvenicima i stručnjacima, a gotovo su u cijelosti nepoznate široj javnosti. E-katalog Zbirke korisnicima pruža jedinstven pristup informacijama, dopuštajući korisniku da sam odabere sadržaj za pretraživanje, s ciljem popularizacije kartografske građe, ali uz očuvanje kulturno-povijesne baštine i zaštite originalnih muzejskih predmeta. Također, nastoji se ukazati na inovativan i moderan način prikaza dvodimenzionalne muzejske građe s pomoću korištenja suvremenih tehnologija.
Kao suvremeni način prikazivanja kartografske građe, primjerice katastarskih planova i topografskih karata iz 18. i 19. stoljeća, može se izdvojiti portal Mapire.eu.[1] Spomenuta baza podataka sadržava i digitaliziranu kartografsku građu iz razdoblja Habsburške/Austro-Ugarske Monarhije, a čiji se prikazi vizualno mogu projicirati preko današnje satelitske snimke. Nadalje, mogu se spomenuti i pojedine digitalizirane topografske karte u izdanju Carskoga i kraljevskoga Vojnogeografskog instituta, a koje su dostupne na stranicama austrijske nacionalne knjižnice.[2] U Republici Hrvatskoj pojedine kulturne ustanove, poput Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, digitalizirale su u manjem broju kartografsku građu u izdanju bečkoga Instituta koja se može pronaći na portalu digitalna.nsk.hr.[3] Uz spomenute inozemne i tuzemne portale te baze podataka, ovim su katalogom na jednom mjestu objavljeni mnogobrojni te raznovrsni kartografski prikazi u izdanju Carskoga i kraljevskoga Vojnogeografskog instituta u Beču, ali i Vojnogeografskoga instituta u Beogradu, čime je cjelovitije prikazan i rad navedenih institucija, ali i dio fundusa Kartografske zbirke Hrvatskoga povijesnog muzeja.
Topografske, ali i tematske karte s današnjega gledišta predstavljaju vrijednu povijesnu građu jer, osim mnoštva informacija i podataka koje prezentiraju, važna je i njihova dokumentarna, kao i umjetnička vrijednost. Iako su pojedine karte prezentirane u ovom e-katalogu starije od 200 godina, iz njih su, uz temeljne postavke kartografije, poput načina izrade i proučavanja karata te vremenske i prostorne orijentacije, uočljiva prirodna, ali i društveno-geografska obilježja, na temelju kojih se mogu pratiti promjene u povijesnom i upravno-teritorijalnom ustrojstvu Hrvatske (npr. državne, županijske i općinske granice), potom promjene geografskih imena odnosno toponima, sustavno povećanje i razvoj infrastrukturne te prometne mreže (gradovi, naselja i/ili prometnice) i slično.
Struktura kataloga je sljedeća:
U svrhu prezentacije i povijesne kontekstualizacije, LI. katalog muzejskih zbirki Karte vojnogeografskih instituta u Hrvatskom povijesnom muzeju predviđa se nadopunjivati novoprikupljenim kartografskim prikazima u izdanju Carskoga i kraljevskog Vojnogeografskog instituta u Beču i Vojnogeografskoga instituta u Beogradu, ali i ilustrirati grafičkim listovima u izdanju bečkoga Instituta s prikazom onodobnih povijesnih događaja i osoba iz Zbirke slika, grafika i skulptura Hrvatskoga povijesnog muzeja, što će pridonijeti široj povijesnoj kontekstualizaciji ove specifične građe.
Ostvarivanje dostupnosti fundusa Hrvatskog povijesnog muzeja urodilo je objavom prvog kataloga muzejskih zbirki dostupnog isključivo u elektroničkom obliku. Proces digitalizacije kartografske građe bio je od presudnog značaja za znanstvenu i stručnu obradu te objavljivanje ove specifične vrste muzejskih predmeta. Slijedeći pozitivne primjere europskih baštinskih institucija te rad geoinformacijskih sustava, uočili smo da su elektronička izdanja, za razliku od tiskanih kataloga, najpogodnija za ovakvu vrstu građe što istovremeno njihovo pretraživanje čini dostupnijima. U tom pogledu, zahvaljujem se na suradnji Ivi Klobučar Srbić (lektura tekstova), Borisu Blažini (prijevod tekstova na engleski jezik) i Anji Batini (savjeti i pomoć u preračunu mjerila u današnji Međunarodni sustav jedinica). Također, posebice se zahvaljujem muzejskim kolegicama, ravnateljici Matei Brstilo Rešetar, Zdenki Šinkić i Jeleni Balog Vojak (savjeti i pomoć za oblikovanje kataloga), Ivani Asić (fotografiranje građe), Maji Mladinov (prijevod pojedinačnih pojmova) te ostalim kolegama koji su svojim radom doprinijeli realizaciji LI. kataloga muzejskih zbirki Hrvatskog povijesnog muzeja.
Iva Katarina Vukičević, autorica
Popis kratica:
JNA – Jugoslavenska narodna armija
NDH – Nezavisna Država Hrvatska
Lit. – literatura
st. – stoljeće
pol. – polovica
str. – stranica
col. – colonne (franc.): stupac
g. l. – gore lijevo
d. l. – dolje lijevo
g. d. – gore desno
d. d. – dolje desno
sign. – signatura
[1] https://maps.arcanum.com/en/
[2] https://www.onb.ac.at/
[3] https://digitalna.nsk.hr/pb/?object=list&find=k.u.k.&mr%5B553141%5D=a&mr%5B528443%5D=a