U Kartografskoj zbirci Hrvatskoga povijesnog muzeja koja je formirana 1980. godine kao zasebna muzejska zbirka čuvaju se karte, planovi i atlasi nastali u razdoblju od 16. pa sve do kraja 20. stoljeća. Do 1980. godine kartografski prikazi bili su dio drugih muzejskih zbirki, poput Zbirke slika, grafika i skulptura te Dokumentarne zbirke I, ali i dio muzejskoga knjižničnog fonda. Najveći dio Zbirke, koja broji više od 2000 primjeraka, predstavljaju karte hrvatskih zemalja kroz povijest, prikazujući povijesne procese i događaje, povijest granica i upravno-teritorijalnoga ustroja te gospodarskoga i kulturnoga razvitka Hrvatske.[1] Iako je Kartografska zbirka formirana osamdesetih godina prošloga stoljeća, još iz vremena djelovanja Narodnoga muzeja (1846. g.) može se pratiti način nabave građe. Karte su ulazile u muzejski fundus putem otkupa, darovanja i predajom, a u Zbirci se nalaze i karte čija provenijencija ulaska u fundus nije poznata. Na temelju prvih inventarnih popisa Narodnoga muzeja, kojega je Hrvatski povijesni muzej sljednik, vidljivo je da su karte prikupljane od godine osnutka Muzeja iz raznih europskih antikvarijata u Beču, Leipzigu, Lienzu, Berlinu, Pragu, Frankfurtu itd. Daljnjem sabiranju kartografske građe za potrebe muzejskoga fundusa pristupilo se sustavno i ciljano, a što je nastavljeno i danas, prema načelima poslanja rada nacionalnoga muzeja putem ostvarenih otkupa i darovanja.
Iz Zbirke valja izdvojiti kartografsku građu s prikazima europskih te hrvatskih zemalja u izdanju nekadašnjega Carskog i kraljevskog Vojnogeografskog instituta u Beču (K. u. K. Militärgeographisches Institut) i Vojnogeografskoga instituta u Beogradu (danas Vojnogeografski institut „General Stevan Bošković“). Riječ je o 1134 kartografskih prikaza[2] , od kojih se njih 815 odnosi na topografske i tematske karte, planove te jedan priručnik za lakše „čitanje i razumijevanje“ karata naslova „Übungsblätter für den Unterricht im Kartenlesen“ u izdanju Carskoga i kraljevskog Vojnogeografskog instituta u Beču, a 317 topografskih karata i dva atlasa izdani su u Vojnogeografskom institutu u Beogradu. Topografske karte, kao vrsta kartografske građe u izdanju dvaju spomenutih instituta, u fundusu Zbirke zastupljenije su u odnosu na karte nekih drugih izdavača (npr. Artaria & Co., Freytag & Berndt, Knjižara Lavoslava Hartmana (Kugli i Deutsch) itd.) te se samim time odabir kriterija oko izbora, katalogizacije i prezentacije građe neizravno nametnuo. Nadalje, radi brojčane zastupljenosti, ali i neujednačenosti u različitim dimenzijama topografskih karata te radi praktičnosti prikaza njihova je prezentacija ostvarena u virtualnom obliku.
Izdanja navedenih izdavača, a koja čine dio fundusa Zbirke, objavljivana su u razdoblju od početka 19. stoljeća do 1980-ih godina, a djelovanje obaju instituta bilo je usmjereno na praćenje razvoja te primjenu tada najnovijih tehnika izrade topografskih i katastarskih karata. Spomenuti napredak vidljiv je u kartografskim prikazima europskih i hrvatskih zemalja koji se nalaze u fundusu Zbirke. Rad vojnogeografskih instituta pridonio je razvoju i rasprostranjenijoj upotrebi topografske kartografije koja je u svom početku bila namijenjena isključivo za vojne potrebe, a s vremenom je stekla primjenu i u civilnom sektoru. Raznovrsna kartografska građa u izdanju bečkoga i beogradskoga Vojnogeografskog instituta sabrana u Zbirci svjedoči o teritorijalnim, upravnim i političkim promjenama te položaju Hrvatske unutar različitih državno-pravnih sustava tijekom 19. i 20. stoljeća, od Habsburške/Austro-Ugarske Monarhije do Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
Iako je riječ o topografskim i tematskim kartama dvaju instituta, valja nam se osvrnuti i napomenuti da Zbirka posjeduje i ranije primjerke drugih izdavača koji nam mogu poslužiti u praćenju razvoja tipologije istih. Od izabranih karata iz fundusa Zbirke, kao najstarija može se istaknuti upravna karta Italije Carta amministrativa del Regno d’Italia co’ suoi stabilimenti politici, militari, civili e religiosi (inv. br. HPM/PMH-9582) iz 1813. u izdanju milanskog Instituta, prethodnika Carskoga i kraljevskoga Vojnogeografskog instituta, a kao najnovija topografska karta, s prikazom sisačkoga i okolnoga područja iz 1982. godine izrađena lijepljenjem listova, Sisak 1 i Sisak 2 (inv. br. HPM-102650) u izdanju Vojnogeografskoga instituta u Beogradu.
Topografske i tematske karte, planovi te atlasi, prezentirani kao vrijedni materijalni povijesni izvori, svjedoci su određenih vremenskih i prostornih zbivanja, kako na europskom tako i na hrvatskom tlu. Ovakva je vrsta kartografske građe izrađivana u litografskoj tehnici (ponekad višebojna litografija), tisku i/ili u višebojnom tisku. Karte Carskoga i kraljevskoga Vojnogeografskog instituta s redakcijskim podatcima tiskane su na njemačkom jeziku s iznimkom navođenja toponomastičkih nazivlja djelomično i na jeziku prikazanog područja. Djelatnici i mjernici Vojnogeografskoga instituta u Beogradu, do provođenja vlastitih izmjera i izrade topografskih karata, služili su se kartama bečkoga Instituta na njemačkom jeziku, no od početka 20. stoljeća beogradski Institut tiskao je vlastite kartografske prikaze na srpskom jeziku. Logotip Vojnogeografskoga instituta u Beogradu, koji se sastoji od jednakostraničnoga trokuta unutar kojega je smještena zemaljska kugla s teleskopom, uglavnom je otisnut na omotima topografskih karata većih dimenzija (npr. prometna karta Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, inv. br. HPM-102634).
[1] Museum 1846.–1996.: 119‒120.
[2] Određen broj kartografske građe iz Zbirke bit će implementiran u e-katalog nakon restauracije.
[3]Buczynski: 1997., 9, 15-16; Hrvatski povijesni atlas: 2018., 198.
[4]Pandžić: 1988., 20; Vojna krajina, http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=65199 (12.3.2021.).
[5] Frangeš: 2012., 29.
[6] Ibid., 32., 37.
[7] Pahernik: 2012., 20, 23; Frangeš: 2012., 30, 32‒37, 48.
[8] Frangeš: 2012., 41‒44.
[9] Marković: 1993., 306.
[10] Frangeš: 2012., 32.
[11] Ibid., 44‒46.
[12] Frangeš: 2012., 40; Almer: 2008., 77‒79.
[13] Drugi naziv za topografske karte u mjerilu 1 : 75 000.
[14] Marković: 1993., 341‒342, 346.
[15] Frangeš: 2012., 47.
[16]Lapaine, Tunjić, Frančula: 1997., 56.
[17] Frangeš: 2012., 47.
[18] Ibid., 59.
[19] Ibid., 59.
[20] Boban: 1992., 23‒24; Matković: 1999., 106‒107.
[21] Poslije Drugoga svjetskog rata pojedina kartografska građa preuzeta je iz fundusa nekadašnjega Ratnog arhiva i muzeja Nezavisne Države Hrvatske; kartografska građa koja svjedoči o narodnooslobodilačkom ratu ušla je u fundus nekadašnjega Muzeja narodnog oslobođenja Hrvatske (kasnije Muzej revolucije naroda Hrvatske) sukladno politici i posebnim uputama ‒ „Upute za prikupljanja materijala iz Narodno-oslobodilačke borbe za Muzej narodnog oslobođenja“, Zagreb, 1945.
[22] U fundusu Zbirke zastupljene su i opće karte Federativne Narodne Republike Jugoslavije i Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, kao što je karta Federativna Narodna Republika Jugoslavija (inv. br. HPM-32370) te karta Socialistična Federativna Republika Jugoslavija (inv. br. HPM-93715) u izdanju zagrebačkoga poduzeća Učila. Uz spomenute pregledne karte, poduzeće je izdavalo i povijesne karte hrvatskih zemalja naslova Hrvatska prije doseljenja Hrvata, Hrvatska u doba narodnih vladara, Hrvatska u kasnom srednjem vijeku, Hrvatska u XIX. stoljeću (do 1918.) te Hrvatska u XX. stoljeću (poslije 1918. godine) autora dr. Josipa Lučića (inv. br. HPM-102987 – HPM-102991).
[23] Frangeš: 2012., 91; Puceković: 2014., 33.
U Kartografskoj zbirci Hrvatskoga povijesnog muzeja čuva se više od 1000 topografskih i tematskih karata tiskanih od početka 19. do kraja 20. stoljeća koje su izdavale dvije važne kartografske ustanove na području srednje i jugoistočne Europe: Carski i kraljevski Vojnogeografski institut u Beču te Vojnogeografski institut u Beogradu. Prezentirana kartografska građa od velike je kulturno-povijesne, ali i nacionalne važnosti jer izravno svjedoči o teritorijalnim, upravnim i kulturološkim promjenama hrvatskoga teritorija i hrvatskih zemalja u spomenutom razdoblju.
Politika prikupljanja kartografske građe nacionalnoga povijesnog muzeja, a koja svjedoči o navedenom razvoju i integracijskim procesima hrvatskoga teritorija i zemalja, zasniva se na načelima otkupa i darovanja. Stoga su kartografska izdanja spomenutih instituta prikupljana sustavno i ciljano. Kao posljedica mnogobrojnih povijesnih promjena na području Hrvatske u 20. stoljeću, a koje su rezultirale raspadom državno-pravnih sustava (Austro-Ugarska Monarhija, Država Slovenaca, Hrvata i Srba, Kraljevstvo Srba, Hrvata i Slovenaca, Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, Kraljevina Jugoslavija, Nezavisna Država Hrvatska, Demokratska Federativna Jugoslavija, Federativna Narodna Republika Jugoslavija i Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija), građa nastala radom bečkoga i beogradskoga Vojnogeografskog instituta također je postala dio Kartografske zbirke Hrvatskoga povijesnog muzeja.
Prvim e-katalogom, naslova Karte vojnogeografskih instituta u Hrvatskom povijesnom muzeju, prezentirana je dosad neobjavljena kartografska građa vojnogeografskih instituta u Beču i Beogradu iz fundusa Kartografske zbirke koja pridonosi njezinoj povijesnoj valorizaciji i važnosti. Odabrane topografske i tematske karte, planovi i atlasi, prezentirani u ovom katalogu, zasigurno će oplemeniti i prvi stalni postav Hrvatskoga povijesnog muzeja.